Merhaba,

 

            Yirmi yıl önce özel bir merakla, elle hazırlayıp büyüklerimizle test ettiğimiz bir soy ağacımız bulunuyordu. Meraklılarına, bu karalama olarak hazırlanan soyağacının fotokopisini ulaştırmaya çalışıyorduk. Bunu, vakit buldukça bilgisayara yüklemeye çalışırken, sevgili yeğenim  Erkan’ın, hazırladığı www.baydarailesi.com adındaki internet sitesi sürprizi ile karşılaştık. Bu güzel sürpriz sayesinde, mevcut soyağacı, fotoğraflar ve belgeleri hızla düzenleyerek, eksik ve hatalarıyla hoşgörünüze sığınarak, başlangıç için çekirdek kabul edilecek bir alt yapı oluşturmaya çalıştık. Kısa zamanda bu hale gelmesinde, emeği geçenlere minnettarım. Sitenin editörlüğüne de ben uygun görülmüşüm. Bu onurlu görev için öncelikle teşekkür ediyorum. Editör olunca, sitenin, tanıtımı, amaçları ve şimdiki moda terimlerle, misyonu ve vizyonu hakkında bir şeyler yazmak gerekli oldu. Aile büyüklerimin affına sığınarak, bu amaca hizmet amacıyla bir katkım olursa, kendimi mutlu hissedeceğim.  

 

            Ailenin, toplum için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir.Aile, bir toplumun çekirdeğidir. Toplumun sağlığı , aile yapısının sağlığı ile orantılıdır. Zorunlu dağılmalar sonucu, ülkenin değişik yörelerinde, hatta, yurt dışında ikamet edildiğinden,” Gözden uzak olan gönülden de uzak olur.” misali, nesiller arasında ister istemez bir kopukluk meydana geliyor. Bazı ailelerde çocuk, bırakın uzak akrabalarını, yakın akrabalarının da adını bilmiyebiliyor. Bilmezse ne olur deyip geçemeyiz. Bu bağlar zayıfladıkça ortak değerler zayıflar, aileyi birbirine kenetleyen ortak örf adet ve gelenekler kaybolur. Dolayısıyla aile olmaktan çıkıp insan kalabalığı haline gelinir. Kişi, yalnızlaşır. Özgüvenini kaybeder. Mutlulukların çoğalacağı , üzüntülerin azalacağı iyi ve kötü günlerde, yanında kimseyi bulamaz. Ağaç köklerinden güç alır, dallarıyla büyür.Ağaca kökte lazım, dalda lazımdır. Geçmişini bilmeyen geleceğini şekillendiremez. Geçmişi, örnek almak, hatalarından ders çıkarmak için bilmek gereklidir. Yoksa, mezar taşıyla övünmek için değildir. Meşhur atasözü; ” Sen, babandan ileri, çocuğundan geri olacaksın.” der. Bunun anlamı her nesil aldığı emaneti biraz daha ileri götürecektir. Emanet dediğimiz, evrensel değerlerdir. Dürüst olmak, namuslu olmak, çalışkan olmak, ilim irfan sahibi olmaktır. İyi bir evlat, iyi bir aile reisi, iyi bir komşu, iyi bir yurttaş olmaktır. Bu amaca doğru ilerlerken önemli olan geçmişe takılmak değil, geçmişi aşmaktır.

 

Sitemiz, öncelikle ailemizi tanıştırmak suretiyle, birleştirmek, bütünleştirmek, aile bireyleri arasında iletişimi sağlamak, aile ile ilgili duyuruları yapmak, iyi ve kötü günlerde acıların ve sevinçlerin hep birlikte paylaşılmasını sağlamak, ebediyete intikal etmiş büyüklerimizi rahmetle anmak, çocuklarımızın da onları tanımalarını sağlamak amacındadır. Bilgisayar teknolojisinin imkanları ve her dalda iyi yetişmiş gençlerimizin katkısı ile, ailemiz hakkında ki, elde edeceğimiz sağlıklı bilgileri ve oluşacak olan sıcak akraba ilişkilerini, bizden sonraki nesillere aktarmak istiyoruz. Ayrıca, başka ailelerin çocukları ile evlenme sonucu, akrabalığından gurur duyduğumuz ailelere de yer vererek, hem tanımak hem de onlarla zenginleşmek istiyoruz. Memleketimiz olan Doğubayazıt’ımızın,güzelliklerini,tarihini, folklörünü, örf ve adetlerini tanıtmak istiyoruz.

 

Gerek soy ağacında ve gerekse sitedeki bilgi ve belgelerdeki eksiklerin, yanlışların ve  hataların, düzeltilmesi ve tamamlanması için ilginizi bekliyoruz. Sahip olduğunuz sitenizin daha iyiye, daha güzele ulaşması için, tavsiyelerinizi, eleştirilerinizi, öğreniminiz, mesleğiniz ve yaşadığınız hayattan doğan, çok değerli, bilgi görgü ve tecrübelerinizi bizimle paylaşacağınızı umuyoruz.                                                                                                                 

 

Elinizde bulunan ve sitede olmasında da yarar gördüğünüz fotoğraf ve belgeleri size en yakın internet salonunda az bir ücret ile kopyalatıp, resimlerin altına açıklamalar yazdırarak  e-posta adresimize gönderebilirsiniz. Veya kısa zamanda geri gönderileceğinden emin olarak, posta adresimize yollayabilirsiniz. Soy ağacında adı olan her kişinin, fotoğraf ve özgeçmişi, adresimize gönderildiği takdirde, soy ağacına işlenecektir. Şu anda sitede görülen birçok çalışmalar, örnek amaçlıdır.

 

Bu vesile ile ebediyete intikal eden  akrabalarımızı, ecdadımızı rahmetle anıyor, sitemizin hayırlı ve uğurlu olması temennisi ile, Baydar ailesine sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ömer BAYDAR                    

                                 omerbaydar@hotmail.com